Hakkımızda

1989 yılından bu yana gıda ve üretim sektörünün içinde olan bir ailenin kuruluşu olan AKDUMAN HORECA A.Ş.2012 yılı ile birlikte dünya pazarında yeri olan ancak Türkiyede henüz kurulma aşamasında olan iş fikirlerine yönelmiştir.

2013 yılı ile birlikte bu iş fikirlerini partner firmalar ile hayata geçirerek the good karamelize soğan,the good karamelize mantar ve ustasından doğranmış kavrulmuş soğan markaları ile devam etmiştir.

Değişen dünya gıda pazarında kaliteli ürünler ile Kıbrıs,Bulgaristan,Romanya,Almanya,Avusturya, Makedonya,Irak olmak üzere pl ve kendi adına ürün üreterek göndermiştir.

3000 metrekare üretim alanı ve soğuk hava depoları ile yeni yılda donuk üretim kanalına girerek iş alanlarını geliştirmiştir.2017 yılında donuk ve taze balık satışı ile birlikte burning dining table üretimi ile iş alanlarına yeni bir oluşum eklemiştir.

AKDUMAN HORECA A.Ş.; soğan,patates,ıspanak,ege otları,mantar başta olmak üzere küp kesim,soyulmuş,slayt ve julyen kesim olmak üzere çiğ ve konserve ile birlikte donuk ürün grubunda hizmet vermektedir.

2020 yılı ile birlikte iş akışı planları SERDAR GÖKAY AKDUMAN tarafından yürütülmektedir. Şirketin halkla ilişkiler,grafik tasarım ve insan kaynakları TUĞBA AKDUMAN tarafından yürütülmektedir.

AKDUMAN HORECA A.Ş.marka ve kuruluşlarını 

www.ustasindanhazirsogan.com/

www.thegoodizmir.com/

www.ayartt.com/

www.thegoodfishizmir.com linkleri ile takip edebilirsiniz.

Vizyon;

Dünyanın önde gelen gıda şirketlerinden biri olmak.

Misyon;

Müşterilerinin beklentilerini kalitesi, hizmetleri ve yaratıcılığı ile gerçeğe dönüştürmek.Hep en iyi ve mükemmeli aramak.

Müşterilerine “en uygun” değeri sunarken sektöründeki en kaliteli ürünü geliştirmek ve çevreye karşı her zaman duyarlı olmak.

Kurumsal Değerler;

Dürüstlük, alçakgönüllülük ve sevgi, kendi ayakları üzerinde durabilmek, mükemmeli aramak, çalışanlarına ve çevreye karşı duyarlı olmak temel kurumsal değerleri oluşturur.